Specifications
| Weight | 1.3535 lbs |
|---|---|
| Manufacturer | Gates |
| Product Number | 93560036 |
| Product Name | PowerGrip GT3 |
| Profile | GT |
| Pitch | 8mm |
| Number of Teeth | 130 |
| Top Belt Width (mm) | 85mm |
| Length (mm) | 1040mm |
| Core Material | Chloroprene |
| Tensile Cord | Fiberglass |
| Fabric Cover | Nylon |
| UPC | 770075592075 |


