Specifications
| Weight | 0.3196 lbs |
|---|---|
| Manufacturer | Gates |
| Product Number | 94007290 |
| Product Name | PowerGrip GT3 |
| Profile | GT |
| Pitch | 5mm |
| Number of Teeth | 290 |
| Top Belt Width (mm) | 15mm |
| Length (mm) | 1450mm |
| Core Material | Chloroprene |
| Tensile Cord | Fiberglass |
| Fabric Cover | Nylon |
| UPC | 770075597278 |


