Specifications
| Weight | 0.0864 lbs |
|---|---|
| Manufacturer | Gates |
| Product Number | 92578344 |
| Product Name | PowerGrip Timing |
| Profile | Timing |
| Pitch | XL (.200") |
| Number of Teeth | 345 |
| Top Belt Width Per Strand (in) | 3/8" |
| Pitch Length (in) | 69.00" |
| Core Material | Chloroprene |
| Tensile Cord | Fiberglass |
| Fabric Cover | Nylon |


