Specifications
| Weight | 0.04 lbs |
|---|---|
| Manufacturer | Lovejoy |
| Mfg Part Number | 68514411070 |
| Component Type | Spider |
| Spider Material | Nitrile Buna-N Rubber |
| Insert Style | Solid Center |
| Color | Black |
| Series | L, AL |
| Coupling Size | 090, 095 |
| Jaw Type | Straight |
| Outside Diameter | 2.12" |
| Number of Legs | 6 |
| Leg Width | 0.36" |
| Width | 0.44" |
| Temperature Range | -40 to 212 °F |
| Torque Capacity | 144 in-lbs, 194 in-lbs |
| Angular Misalignment | 1° |
| Parallel Misalignment | 0.015" |
| Element Durometer | 80A |
| Maximum RPM | 9000 RPM |
| UPC | 685144110701 |





