Specifications
| Weight | 61.83 lbs |
|---|---|
| Manufacturer | Gates |
| Product Number | 92930755 |
| Product Name | PowerGrip HTD |
| Profile | HTD |
| Pitch | 20mm |
| Number of Teeth | 280 |
| Top Belt Width (mm) | 290mm |
| Length (mm) | 5600mm |
| Core Material | Chloroprene |
| Tensile Cord | Fiberglass |
| Fabric Cover | Nylon |


