Specifications
| Weight | 4.06 lbs |
|---|---|
| Manufacturer | Martin Sprocket & Gear |
| Catalog Number | 80BS15 |
| Chain No. | 80 |
| Chain Pitch | 1" |
| Number of Teeth | 15 |
| Bore Diameter | 2" |
| Outside Diameter | 5.305" |
| Hub Outside Diameter | 3.8125" |
| Length Thru Bore | 1-1/2" |
| Keyway Size | 1/2" x 1/4" |
| Number of Strands | 1 |
| Sprocket Type | B |
| Material | Steel |
| UPC | 697950020143 |



